tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Zeigarnik Etkisi İle Tanışın

DERS ÇALIŞMAYI SÜREKLİ ERTELİYOR MUSUNUZ? ZEİGARNİK ETKİSİ İLE TANIŞIN

Bitiremediğimiz bir film, yarım kalan bir aşk, bitirilemeyen ve ertelenen dersler…Hepsinin ortak bir noktası vardır. Unutamamak… İnsanlar bitirdikleri işleri zihinlerinden silmektedirler, ancak yarım bırakılan olaylar, bitirilemeyen işler istediğimiz sonuca ulaşmadığında veya tamamlanamayacak bir şey ise ‘’ben bu defteri kapattım, bir kenara koydum’’ demediğimiz sürece kafamızı meşgul etmeye ve sırtımızda bir yük olmaya devam ederler. Peki, ama neden? Psikolojide buna ZEİGARNİK ETKİSİ diyoruz.

Sovyet psikolog Bluma Zeigarnik (1938) tarafından bulunan ve Zeigarnik Etkisi olarak adlandırılan bu  durum, ileri bir tarihe ötelenmiş veya başlanılıp yarıda bırakılmış ya da herhangi bir nedenle kesintiye uğramış işlerin, gerçekleştirilen işlerden daha çok akılda kalması durumudur. Çünkü zihnimiz, eksikleri tamamlamaya, boşlukları doldurmaya çalışır. Eğer tamamlayamazsa bu vücudumuzda gerginlik ve rahatsızlık hissi yaratır. Bir derse çalışırken yarıda bırakıp başka bir derse geçtiğimizde aklımız hep yarıda bıraktığımız derste kalırken, yeni başladığımız derse dikkatimizi veremeyiz. Yani sürekli bir şeyleri yarım bıraktığınızı ve ders çalışmayı hep ertelediğinizi düşünüyorsanız, bunun nedeni beyninizin tamamlanmamış işleri hatırlamak konusunda daha seçici olması olabilir!

Eğer bir iş, bir plan yapmaya karar verdiyseniz küçük, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemelisiniz. Büyük olan bu işi küçük, yapılabilir ve sonuçlandırılabilir parçalara ayırmalı ve küçük adımlardan başlayarak büyük hedefinize ulaşmalısınız.  Ders çalışma biçimlerini daha verimli hale getirmek için Zeigarnik etkisinden yararlanabilirsiniz. Derslere bir oturuşta çalışmak yerine, aralar verip, aralarda başka şeylerle uğraşıp tekrar çalışmaya dönmek, çalışılan dersin daha iyi öğrenilmesini sağlayacaktır.

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.