tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Zaman Yönetimi Teknikleri

 

                                                                           

  1. Pomodoro Tekniği

Francesco Cirillo tarafından 1980’lerde geliştirilen bu yöntemde, çalışma saatlerinin eşit parçalara ayrılması ve eşit süreli molalarla desteklenmesi esastır. Örneğin 25 dakika ders çalışıp 5 dakika mola verdikten sonra tekrar 25 dakika ders çalışılması ve 5 dakika mola verilmesi şeklinde uygulanabilir. Gün içerisinde bu çalışma periyodlarının 4 kez tekrarlanmasının akabinde, 15-20 dakikalık daha uzun molaların verilmesi de söz konusu olabilir. Bu tekniğin en önemli avantajı, sık molalar verip kendimizi sıkmayarak, enerjimizi ve motivasyonumuzu sağlam tutmaktır. Molaların kısa olması sebebiyle de sosyal medya, televizyon gibi zaman tuzaklarına düşmeden dinlenmek veya kısa bir el-göz egzersiziyle molalarımızı daha da verimli kılmak mümkündür. Pomodoro Tekniğini denediğinizde, kendinizi daha zinde ve yeni şeyler öğrenmeye daha açık hissedeceksiniz.

TOGGL

Bir zamanlayıcı aracıdır. Chrome eklentisi mevcuttur. Yapılan görevi açıklamalı şekilde yazıp, zamanlayıcıyı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca büyük bir hedefi parça parça bölerek çalışmaya da müsaade eder. Ayrıca sunduğu raporlarla verimliliğiniz hakkında fikir edinirsiniz.

POMODORO TRACKER

Pomodoro Tekniği için özel bir uygulamadır. Zamanlayıcısı, eklenebilecek görev açıklamaları ve sunduğu istatistikler ile faydalıdır.

BE FOCUSED

Odaklanmayı amaçlayan bir araçtır. Pomodoro Tekniği için oldukça uygundur. Görevlerin liste şeklinde girilebilmesi günlük plan yapmayı kolaylaştırır. Ayrıca basit şekilde sunulan istatistiklerle kişi kendi zaman ve gelişim takibini yapabilir.

FLAT TOMATO

Basit arayüzü ve Pomodoro için özel olarak geliştirilmiş olması sebebiyle bu tekniği yeni uygulayacak olanlar için oldukça faydalıdır.                                                

  1. O Kurbağayı Ye (Zor İşin Üstesinden Gelmek)

Bu yöntem, Brian Tracy tarafından, Mark Twain’in “Sabah ilk iş olarak canlı bir kurbağayı yiyin ve günün geri kalan kısmında başınıza daha kötü bir şey gelmez” söyleminden yola çıkarak geliştirilmiştir. Sabah ilk iş olarak hiç yapmayı istemediğiniz ama yapmanız gereken, sürekli ertelediğiniz o işi yaparak güne başlamak, bu yöntemin temel prensibidir. Burada kurbağayı, çalışmayı hiç sevmediğiniz ama en çok zorlandığınız ders olarak düşünebilirsiniz. Günün ilk saatlerinde bu dersi çalışarak programa başlayıp, bitirdikten sonra gelecek olan rahatlama ile sonradan çalışacağınız derslerdeki verimliliğinizi artırmanız mümkün olacaktır. 

  1. 168 Saat Tekniği

Laura Vanderkam tarafından geliştirilen bu teknik adını, bir haftanın toplam 168 saat olmasından almaktadır. Bir haftanın toplam 168 saat olduğunu bilmek kişiye, aslında düşündüğünden daha fazla zamanı olduğunu ve bir haftanın birçok saat diliminden oluştuğunu gösterir. Böylece bir hafta boyunca yapmanız gerekenleri önceliklerine göre bir sıralamaya koymanıza yardımcı olur. Vaktim yok, yetiştiremiyorum gibi bahaneler üretmek yerine 168 saati, tamamlamanız gereken çalışmalara bölerek günü ve haftayı daha verimli geçirmiş olursunuz.

  

                                                                   

 

Etiketler

kpss

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.