tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Verimli ve Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli ders çalışmak için, öncelikle yapılması gereken, zaman yönetimini iyi bilmektir. Zaman yönetimi, zamanın amaçlar, sorumluluklar, zevkler, hobiler arasında dengeli bir biçimde paylaştırılması; özel yaşam, sosyal yaşam, aile yaşamı, okul yaşamı, iş yaşamı ile ilgili etkinliklerin etkili ve verimli bir biçimde planlanması ve gerçekleştirilmesi demektir. Zaman yönetimi bir bireyin yaşamında verimlilik, hedeflere ulaşma, kariyer gelişimi, başarı gibi konularda iyi olabilmesi ve dengeli bir yaşam sürebilmesi adına olmazsa olmaz elzem bir konudur.

Zaman yönetimi ilk bakışta görünmeyen birçok hususta kazançlar sağlamaktadır. Stresten kurtulmaya yardımcı olur. İş ve özel yaşam arasındaki dengeyi kurmaya yardımcı olur. Kişisel üretkenliğin artmasına ve kişisel hedeflere ulaşılmasına ve bu yolla da başarıya ulaşılmasına yardımcı olur. Bir diğer açıdan zamanı iyi kullanmama sonucunda insanlar temel anlamda bazı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Verimsizlik, etkili olamama, özellikle iş hayatında terfi edememe, kişisel hayatta ise değişeme ayak uyduramayıp gittikçe kalıplaşma sayılabilir.

Ünlü Fransız filozof Voltaire’in zamanı çok güzel ve anlamlı bir şekilde tanımlayan bir sözü vardır: “Dünyanın en uzun ve en kısa, en çabuk ve en yavaş, hem minicik parçalara bölünebilir hem de kitlesel, bir yandan kıymeti bilinmeyip öte yandan hep istenen, onsuz hiç bir şey yapılamayan,küçük olan şeyleri yutuveren, büyük şeylere ise hayat veren, mucizevi bir şeydir zaman…

Kısacası zaman bir değerler dizgesidir.

Bir sınava aylar öncesinden çalışmaya başlamanıza rağmen, konuları yetiştiremediğiniz ve istediğiniz sonucu alamadığınız olmuştur. Tam aksine, kısa zamanda çok fazla konuya çalışıp, çok iyi sonuçlar alanlarınız da mutlaka vardır. İşte bu fark, verimli çalışmak ve zamanı doğru yönetmekten kaynaklanır.

 

Başarısız olan insanların, en sık başvurdukları bahane, “zaman bulamadım”dır. Eğer bir gün 30 saat olsaydı, çok daha farklı sonuç elde edeceklerini iddia ederler. Ancak, aşağıda sizler için listelediğimiz teknikleri uyguladığınızda, bir gün 30 saat olmadan da bir güne 30 saatlik çalışmayı sığdırabileceğinizi göreceksiniz. 

  • Zamanınızı nasıl geçirdiğinizle ilgili ayrıntılı bir günlük çıkarın.
  • Yapılması gereken işleri, dersleri öncelik sırasına koyun ve çalışmak istemediğiniz, sizin için zor olan dersten başlayın. Gözünüzde büyüyen bir işi aklınızın köşesinden çıkartmanız gün içerisinde ki diğer işlerinize odaklanmanızı kolaylaştırır.
  • Düzenli çalışma sistemi oluşturun.
  • Çalışma sisteminize göre etkili bir masa düzeni oluşturun.
  • “Hayır” demesini bilin.
  • Mükemmeliyetçilikten kaçının.
  • Çalışırken size engel olacak dış güçleri uzaklaştırın. Cep telefonu, internet, televizyon gibi çok elzem olmayan ve sizi hedefinize götürmeyecek olan eylemlerden uzak durun.
  • Çalışırken konsantre olun ve dikkatinizi dağıtacak uyarıcıları etrafınızdan uzaklaştırın. Bunu kolaylaştırmak için Pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz. Örneğin 25 dakika ders çalışıp 5 dakika mola verdikten sonra tekrar 25 dakika ders çalışılması ve 5 dakika mola verilmesi şeklinde uygulanabilir. Gün içerisinde bu çalışma periyodlarının 4 kez tekrarlanmasının akabinde, 15-20 dakikalık daha uzun molaların verilmesi de söz konusu olabilir. Bu tekniğin en önemli avantajı, sık molalar verip kendimizi sıkmayarak, enerjimizi ve motivasyonumuzu sağlam tutmaktır. Molaların kısa olması sebebiyle de sosyal medya, televizyon gibi zaman tuzaklarına düşmeden dinlenmek veya kısa bir el-göz egzersiziyle molalarımızı daha da verimli kılmak mümkündür. Pomodoro Tekniğini denediğinizde, kendinizi daha zinde ve yeni şeyler öğrenmeye daha açık hissedeceksiniz.
  • İşinize ve derslerinize olduğu kadar, kendinize ve ailenize de zaman ayırın.
  • Mutlaka kendinize zaman ayırın ve formda kalabilmek için keyifli zaman geçirin.

 

Sınavlara hazırlık süreçlerinin ne kadar meşakkatli olduğunun, hepimiz farkındayız. Ancak bu süreç ile ulaşmak istenilen hedeflerde, bir o kadar güzeldir. Hedeflerinize giden yolun sizler için nasıl daha kolay ve bu yoldaki çabalarınızın nasıl daha etkili olabileceğini, yukarıda bahsettiğimiz teknikler sayesinde öğrenip uygulamanızı temenni eder, iyi çalışmalar ve başarılar dileriz

İçinde olduğumuz anı, bugünü en iyi en doğru şekilde değerlendirebiliyorsak, en doğrusunu yapıyoruz demektir. Geçmişin üzüntülerini duymanın,gelecek endişesi ile hayatı zehir etmenin anlamı yoktur. En değerli zaman şu andır.

 

 

Etiketler

KPSS YKS

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.