tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

KPSS Öğretmenlik Sınavı Nedir?

KPSS Öğretmenlik Sınavı

KPSS Öğretmenlik Sınavına Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında  kadrolu pozisyonda öğretmen olarak atanmak isteyen adaylar başvurabilirler. Bu hususta her branş için alınan sınav yüzdeleri ise değişiklik göstermektedir. Öğretmen adaylarının lisans düzeyinde bir sınav olan Öğretmen Aday Bilgi Testi (ÖABT) sınavına girmek için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir.

Öğretmen adayları için belirlenen bu şartlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Üniversitelerin Fen Edebiyat ya da Eğitim Fakülteleri üzerinden mezun olmaları gerekmektedir.
  • Formasyon eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olmalılardır.
  • MEB’e başvurdukları tarihte eğitim gördükleri üniversiteden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

KPSS Öğretmenlik Sınavına girecek adaylar Genel Kültür ve Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testlerinden sorumludurlar.

Puan Türleri

Öğretmen adayları için 2013 yılından itibaren P10 ve P121 olmak üzere iki farklı puan türü hesaplanmaktadır.

Puan Geçerlilik Süresi

KPSS-Öğretmen adaylarının puanlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. Sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerlidir.

Testler

KPSS Öğretmenlik sınavında, Genel Yetenek bölümünde 60, Genel Kültür bölümünde 60 soru olmak üzere toplam 120 soru bulunur. Sınav süresi ise 130 dakikadır. Eğitim Bilimleri sınavında 80 soru bulunur ve sınav süresi 100 dakikadır.

Genel Kültür- Genel Yetenek Testi

Genel Kültür-Genel Yetenek Testi KPSS’ye giren her adayın çözmekle yükümlü olduğu testtir. Genel yetenek bölümü 60 soru, Genel kültür bölümü 60 soru olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. Sınava verilen süre 130 dakikadır. Genel Yetenek testi sözel ve sayısal bölüm sorularından oluşmaktadır. Sözel bölüm soruları sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dilbilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye amaçlarken Sayısal bölüm soruları ise sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır.  Genel Kültür testi tarih,  Türkiye coğrafyası , Temel yurttaşlık bilgisi , Türkiye ve dünya ile ilgili genel , kültürel ve güncel sosyoekonomik konular sorularından oluşmaktadır. Tarihin Genel Kültür testindeki ortalama ağırlığı %45, Türkiye Coğrafyası’nın %30, Temel Yurttaşlık Bilgisi’nin %15 , Güncel Konuların ise %10’dur.

Genel Kültür Genel Yetenek Sınavı 120 soruya 130 dakika süre tanınması açısından bir hız testidir. Hız testi olması bakımından testte başarıyı sağlayan unsur çok sayıda soru görmekten geçer. Yeterli vakit tanındığı sürece çözülebilecek zorlukta sorulardan oluşur. Test özellikleri göz önünde bulundurulduğunda adaylar bu sınava hazırlanırken konu ağırlıklı çalışma yapmaktan kaçınmalıdır. Adayları bu testte başarıya götürecek olan etmen hız olduğundan mutlaka süre tutarak ve bol soru tipi görerek çalışılmalıdır.

Eğitim Bilimleri Testi

Eğitim Bilimleri Testi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlara öğretmen olarak atanmak isteyen adayların girmekle yükümlü olduğu sınavdır. Test 80 sorudan oluşmaktadır. 80 soruya 100 dakika süre verilmektedir.

Eğitim Bilimleri Testi 80 soruya 100 dakika süre tanıması bakımından bir güç testidir. Güç testi olduğu için süre sıkıntısı yoktur, sorular konu bilgisini ölçmeyi amaçlar bu nedenle çok sayıda soruyu doğru cevaplamak önemlidir. Adaylar bu sınava hazırlanırken konunun özüne iyi hakim olacak kadar konu çalışmalı ve bu konuları farklı soru tipleriyle destekleyerek oturtmalıdır.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi

ÖSYM tarafından 2022 yılında; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik(lise),Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği ve Beden Eğitimi Öğretmenliği alanlarında ÖABT yapılacaktır.

Tüm alanlarda 60 soru alan bilgisi, 15 soru alan eğitiminden olmak üzere toplam 75 sorudan oluşurken Sınıf öğretmenliği ve Yabancı Dil (İngilizce) alanlarında 45 soru alan bilgisi, 30 soru alan eğitiminden oluşmaktadır.

ÖABT yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, ,Japonca, Rusça) öğretmenlik atamalarında yine ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS)/ e-YDS sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türü kullanılacaktır.

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.