tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

KPSS B Grubu Nedir?

Kpss B Grubu

Kpss B grubu sınavına lisans mezunu ya da mezun olabilecek durumda olan tüm adaylar girebilmektedir. Kpss-B grubu kadrolarına personel alımları çift yıllarda yapılır (2000,2020…). Bu nedenle; A grubu kadrolar ile MEB Öğretmen atamalarına başvurmayacak adayların 2021 KPSS’ye girmemeleri gerekmektedir. Tek yıllarda yapılan KPSS’ye sadece lisans mezunları katılabilirken , çift yıllarda yapılan KPSS’ye ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları da katılabilirler. Kpss B grubu sınavlarından alınan puanlar iki yıl için geçerlidir.  B grubu  atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılırken kurumsal atamalar da  kurumların belirleyeceği özel tarihlerde yapılmaktadır.
B Grubu Lisans kadrolarına P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. B grubu kadrolarına atanmak isteyen adaylar Genel kültür ve Genel Yetenek sınavına girmek zorundalardır.

KPSS Ortaöğretim

KPSS Ortaöğretim sınavına Lise ve dengi okullardan mezun olanlar veya 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar girebilmektedir. Ön lisans ve Lisans mezunu adaylar KPSS Ortaöğretim sınavına başvuramamaktadır.

KPSS Ön Lisans

Ön lisans 2. sınıf öğrencileri ve  ön lisans mezunu adaylar KPSS Ön lisans Sınavına girebilmektedir. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler henüz mezun olmadıkları sürece dilerlerse ön lisans KPSS’ ye , dilerlerse de lisans KPSS ’ye girebilirler.

KPSS B Grubu Kadroları

Kpss A grubu kadroları dışında kalan tüm lisans bölümleri B grubu kadroları kapsamındadır. Mühendis, Kütüphaneci, Fizyoterapist, Odyolog, Diyetisyen, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb.

Sınavda Uygulanacak Testler

 

 

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.