tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

BİLGİLENDİRME: Değerli öğrencilerimiz, video altyapısını kullandığımız Vimeo kuruluşundan kaynaklı bir problem nedeniyle videolu çözümlere geçici bir süreliğine erişim sağlanamamaktadır. Çözüm için gerekli çalışmalar devam etmektedir. En kısa sürede tekrar erişilebilir duruma getirilecektir. İlginiz için teşekkür eder, oluşan problemden dolayı özür dileriz.

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A Grubu kadrolar, kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, kaymakam gibi meslekler için açılan kadrolardır. Bu kadroları seçebilmek için alım yapacak kurumların unvan için belirledikleri KPSS baraj puanını almak ve kurumların kendilerinin açtığı sınav ve mülakatlara girmek gerekir Bu sınav ve mülakatlarda da başarılı olunduğu takdirde ilgili kadroya atama yapılacaktır.

KPSS A Grubu Sınavına Kimler Başvurabilir ? 

KPSS Alan Bilgisi sınavına önceden sadece İİBF (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çeko), SBF, Hukuk, Mühendislik vb fakültelerden mezun olan kişiler girebilmekteyken artık neredeyse tüm fakülte mezunlarından memur alımı yapılmaktadır.

2021 KPSS A Grubu Sınavı Ne Zaman ?

06-07 Ağustos 2022 tarihindedir.

KPSS A Grubu Sınavı Ne Aralıkla Yapılmaktadır?

KPSS Alan Bilgisi her yıl yapılmaktadır. Bu sınava lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri girebilmektedir fakat adayın iş başvurusu yapacağı dönemde mezun durumda olmuş olması gerekir.

Geçerlilik Süresi Nedir?

KPSS–A puanlarının geçerlilik süresi 2 yıl olarak kabul edilmiştir.

Yeterlilik Süreci Nedir?

Bir kariyer mesleği kazanan kişi önce yardımcı olarak atanır, kurumun farklı birimlerinde görev alarak kurumun işleyişini öğrenir. 3'üncü yılın sonunda sunmak üzere tez hazırlar ve 3 yılın sonunda kurum içinde yazılı ve sözlü sınav ya da yalnızca sözlü sınav yapılır. Yeterlilik süreci sonucunda başarılı olanlar uzman unvanına sahip olabilirler.

KPSS A Grubu için Yaş Sınırı Var mı?

A tipi memurluk alımlarında  genellikle en az 30 yaş sınırı görülmekteyken bu durum her atama döneminde değişebilir. Her pozisyonun kendine özel şartları belirlenmektedir. Bu nedenle adayların, başvuracakları memuriyetler için ilanda belirtilen şartları kontrol etmeleri gerekmektedir.

KPSS A Grubu Kadroları

- Stajyer Gümrük Kontrolörü

- Hazine Uzman Yardımcısı

- Uzman Hukukçu Yardımcısı

- Uzman Yardımcısı

- Müfettiş Yardımcısı

- Tapu ve Kadastro Denetmen Yardımcısı

- Bağ-Kur Denetmen Yardımcısı

- Yurtdışı işçi Hizmetleri Uzman Yardımcısı

- Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı

- İstihdam ve Meslek Uzman Yardımcısı

- İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı

- Başkanlık Sigorta Müfettiş  Yardımcısı

- Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı

- Gümrük Uzman  Yardımcısı

- Dış Ticarette Standardizasyon Denetmen Yardımcısı

- Planlama Uzman Yardımcısı

- Devlet Personel Uzman Yardımcısı

- Başbakanlık Uzman Yardımcısı

 

Sınavda Uygulanacak Testler

 

 

 

 

 

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.