tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Eğitim Bilimleri Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

Eğitim Bilimleri Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

 

Eğitim Bilimleri testi p121 puanımızın büyük bir kısmını etkilediği için üzerinde durulması gereken bir alandır. Sistemli ve programlı çalışılması gerekir. Sistemli çalışabilmek için öncelikle iyi bir planlama yapılmalıdır. Hangi kaynaklardan konular öğrenilecek, hangi kaynaklardan soru çözülecek , hangi derslerle başlanacağına karar verilmelidir. 

Çalışmaya başlayacağınız ilk ders kesinlikle gelişim psikolojisi olmalıdır. Peki neden? Bireyi doğuştan ölümüne kadar ele alan bu ders aynı zamanda eğitimin temel kavramlarını, yapı taşlarını içeriğinde bulundurmaktadır. İyi bir temel atmak için her an her derste karşınıza çıkabilecek bu terimleri sürecin başında öğrenmeniz gerekmektedir.

Gelişim psikolojisi bir apartmanın temeli ise öğrenme psikolojisi bunun giriş katıdır. İkinci ders olmasının en önemli sebebi gelişim psikolojisinde olduğu gibi eğitimin temel kavram, terim ve konularını ele alıyor olmasıdır.

UYARI: Bu iki dersin yerlerini değiştirmemelisiniz.

Çalışılması gereken ilk iki ders konusunda birçoğu eğitmen hem fikirdir. Fakat daha sonraki derslerin sıralamasında farklı görüşlere rastlamak çokça mümkündür. Biz üçüncü ders olarak rehberlik dersini öneriyoruz. Rehberlik dersinden her yıl ortalama 10-11 soru çıkmaktadır. Bu dersi çalışırken kavramlara ve terimlere çok dikkat edin. Çalışırken zevkli olan bu ders, sorularda çok ters köşe yapar. Dikkatli olmanız faydalı olacaktır. Dördüncü ders, Ölçme ve Değerlendirme dersi adayların zaman zaman önyargılı yaklaştığı derslerden biri olabiliyor.  Ancak cevapları net olan bu derse olan önyargı kırıldığı takdirde soru kaçırmak da neredeyse imkansız hale gelecektir. Bu dersi planlı bir şekilde çalışırsanız KPSS’de çıkan 12 sorunun tamamına yakınını yapabilirsiniz.

Beşinci ders :  PROGRAM GELİŞTİRME

Her yıl ortalama 5 soru gelmesine rağmen konuların oldukça fazla olduğu bir ders. Beşinci sırada olmasının en önemli nedeni de budur. Fakat bu durum sizi “çalışmazsam da olur” düşüncesini sevk etmesin. Tek netle birçok kişinin önüne geçebileceğini unutmayın.

Altıncı ders :  ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ

Öğretim Yöntem ve Teknikleri dersinden her yıl ortalama 20-21 soru çıkmaktadır. Öğretim Yöntem ve Teknikleri dersi için teknikleri, ayrımları iyi yapabilmek ve bol soru çözmek önemli yer tutmaktadır.

Aynı anda bütün eğitim bilimleri derslerine çalışmaya başlamak sakıncalı olabilir bu nedenle aynı anda maksimum 2 dersle başlayıp ders bitire bitire götürebilir  birbiriyle konu bakımından ilişkili dersleri sırasıyla çalışacağınız bir program hazırlayabilirsiniz. Ardından bir yıl 45 günlük periyotlara bölünmeli ve her periyotun ardından 1 haftalık tekrar günleri eklenmelidir. Konular sözel ağırlıklı olup unutmaya ve karışmaya meyilli olduğundan bu tekrar günleri çok önemlidir.  Dersler ve konuları ise bu 45 günlük periyotlar içinde bölünmelidir. Konuları ve kavramları birbirine karıştırmamak adına kavram haritaları ile çalışmalar yapmak sizi oldukça geliştirecektir.

Her dersten minimum 2, maksimum 3 soru kaynağından soru çözümü yapıldıktan sonra artık denemelere geçilmelidir. Eğitim Bilimleri denemeleri çözmek sizi çok geliştirecek ve netlerinizi uzun vadede artıracaktır. Denemelerinizi cevapladıktan sonra yanlış yaptığınız soruları yanlış yapma sebebine göre gruplamanız ve analiz etmeniz gerekmektedir. Bu analizlerinizi düzenli olarak bir dokümana kaydettiğiniz taktirde yanlışlarınız üzerinden tekrarlarınızı yapabilir ve eksiklerinizden yola çıkarak kendi yol haritanızı çizebilirsiniz.

Etiketler

kpss

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.