tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Deneme analizi

Özellikle korona virüsle mücadele dönemini yaşadığımız şu günlerde online eğitimin faydalarını görüyoruz. Online denemelerde bunlardan bir tanesidir. İnternet sayesinde zamandan ve mekandan bağımsız olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Günümüzde internete erişmek kadar kolay ne olabilir? İnternete erişimimiz ne kadar kolaysa işte online denemelere erişmekte o kadar kolaydır. Gerçek sınav için prova yapmak, diğer öğrenciler arasındaki yerini görmek isteyen öğrenciler için en verimli çözüm online deneme sınavları. TGDENEME.COM platformumuz üzerinden Türkiye geneli yapılan tarama testleri ve online deneme sınavları ile kendini ölçebilir, on binlerce öğrenci arasındaki yerini görebilirsin. Evden katılacağın Türkiye geneli online deneme sınavlarıyla kendini test et, sıralamanı gör ve eksiklerini tamamla.

DENEME ANALİZİ

En önemli noktalardan biri deneme çözümünden sonra o denemenin analizini yapmaktır. Eğer çözdüğünüz denemenin analizini yaparsanız bu sizi bir sonraki denemeye hazırlar.

Deneme analizi ne değildir?

 

“Deneme analizi nedir?” diyecek olursanız… Deneme analizi şu değildir:

“Deneme çözdüm, kötü geldi, demek ki çalışmalarım boşa gidiyor.”

“Deneme çözdüm, iyi geldi, demek ki sınavda da böyle olacak.”

Deneme analizi tam olarak şudur;

“Deneme çözdüm, kötü geldi, acaba hangi konularda yanlış yaptım? Zaman yönetimim mi kötüydü? Hangi derse ne kadar zaman ayırdım? Dikkat hatası mı yaptım yoksa bilgi eksikliği mi vardı?  Hangi konuların mantığını anlamamışım ve baştan çalışmam gerekiyor, hangi konuları tekrar etmeliyim ufak tefek eksikliklerim var?”

Bu denemeleri çözerken mutlaka bir deneme takip çizelgesi tutmalısınız. Sınavınız bittikten sonra netlerinizi kontrol edin, yanlış ve doğru sayılarınızı tespit edin. Yanlış sayınız önemli olduğu kadar doğru sayınızda önemlidir.  Her zaman yanlışlarınızdan ziyade doğrularınızı, yaptığınız netleri dillendirmenizi tavsiye ederim. İnsan psikolojisinin eksik olduğumuz yönleri vurgulayarak onları düzeltme gibi bir yanı vardır. Bu sizin içsel motivasyonunuzun düşmesine sebep olur. Onun yerine ‘’benim netim bu kadar, daha önce bu nete hiç ulaşmamıştım, çok iyi ilerliyorum ya da yanlış sayılarını dillendirmek yerine net sayınızı belirtip eksiklerim var ancak telafi edebilirim’’ Şeklinde belirtirseniz motivasyonunuz artacaktır. Artan sürende hangi derse döndün, yanlışlarınızın hangi konulardan olduğunu bulun ve en önemlisi neden yanlış yaptığınızı tespit edin. Yanlışlarımız, bilgi eksikliğinden (bilgiyi kullanamama, yorum ekleme, yanlış yorumlama, derin düşünme) kaynaklanıyorsa konuyu bilmiyor olabilirsiniz, konularını tamamla. Hatalar zincirinden kaynaklanıyorsa (yanlış okuma, yanlış işaretleme, dikkatsizlik, işlem hatası) sınav esnasında endişe ve kaygıdan kaynaklanabilir, kendine güvenmelisin.

Bu tablolar size ağrının sızının nerede olduğunu iyi göstereceğinden tedavi etmek için o bölgeye uygun ilacı kullanmak sizin elinizde. Kendinize bir çalışma programı oluşturup bir sonraki denemenize kadar o konulara yoğunlaşın. Zaman içinde netlerinizde artış olduğunu göreceksiniz.

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.