tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Bazı dersler bitti, şimdi ne yapmalıyız?

Konular bitti, bazı dersleri bitirdim. Şimdi ne yapmalıyım diyorsanız tam yerindesiniz. Konular bittikten sonra genel olarak bir rahatlama hissi oluşur ancak asıl maraton bundan sonra başlıyor. Biten konularınızı, derslerinizi unutmamak adına neler yapmalısınız bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle bazı dersleriniz bitti, bazı dersleriniz bitmediyse biten derslere çalışmayı bırakmıyoruz onun yerine bitmeyen derslerin çalışma saatlerini arttırıp, biten derslerin haftalık çalışma saatlerini yarıya düşürebilirsiniz.

  1. Biten derslerden bol soru ve branş denemesi çözmeye devam etmelisiniz. Soru bankası çözümlerini yaparken sarmal yöntemi kullanabilirsiniz. Örneğin bugün Türkçeden 100 soru çözeceksiniz. 20 soru sözcükte anlam, 40 soru cümlede anlam, 40 soru tamlamalar gibi karışık ünitelerden soru çözmektir. Böylece konu dağılımı yapmış olacağınız için unutmanın önüne geçmiş olacaksınız.
  2. Tam tekrarlar. Bütün derslerin bitti ve sınava 1-2 ay kaldı o zaman bütün dersleri en baştan tekrar etme şansın var. Detaylarda boğulma, konuyu oku, bol soru çözümüyle destekle veya genel tekrar ve soru çözüm kamplarımıza katılabilirsin.
  3. Deneme koması. Kendine bir hafta ver. Bu hafta boyunca her gün deneme çöz. Analizlerin sonucunda kendini eksik gördüğün yerler mutlaka olacaktır. Bu eksiklerini gidermek için bir sonraki adımı takip edebilirsin.
  4. Eksik giderme haftaları. 1-2 hafta boyunca deneme analizlerin sonucunda eksik olduğun konuları hızlı bir şekilde telafi etmiş olacaksın.
  5. Çıkmış sorular. Özellikle derece yapmak istiyorsan çıkmış sorulara belli bir zaman ayırman gerekiyor. Özellikle ünite sonlarında çıkmış sorulara bakmanızı tavsiye ederim. Bu kısmı yaparken tabi ki yine konu tekrarları, denemeler yapabilirsin.
  6. Eksik testlerin tamamlanması. Kenarda köşede bıraktığın konu testleri , bu kitapta boş bıraktığım, atladığım testler vardı tamamen bitirmek istiyorum dediğin testleri çözmekten bahsediyorum. Bir kitabı bitirip çöpe atman sana özgüven ve tatmin duygusu verecektir buna emin olabilirsin.
  7. Yine mi deneme koması? EVET. Özellikle HAZİRAN ayında 2-3 hafta boyunca bol deneme çözmeli ve analizlerine devam etmelisin. Denemeyi çözdüğün günün akşamında hemen eksiklerini kapatmalısın. Ertesi güne bırakma!
  8. Önemli sorular. Şimdiden önemli gördüğün soru ve soru tipleri için bir defter oluşturabilirsin. Son haftalarda bu önemli soruları hatırlayıp inceleme şansın olacaktır.

Derslerinin bitme zamanına göre listede oynamalar yapabilirsin. Konuların mayısta bittiyse ilk adımları atlayıp deneme komasına ve çıkmış sorulara odaklanabilirsin. Kendi eksiklerine göre düzenlemelisin.

 

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.