tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

5 Adımda Ders Çalışma Programını Hazırla

Öğrenme şekilleri bireysel farklılıklar gösterir. Herkesin kendine özgü bir öğrenme şekli vardır. Kimileri sabah çalışmaktan verim alır, kimileri gece çalışmaktan verim alır. Bazı öğrenciler hiç bilmediği konuların çalışmasına kendini kaptırarak, bildiği konuları tekrar etmeyi ihmal eder, bazı öğrenciler ise ısrarla çok iyi bildiği ders üzerinde durmaktadır.

   

İşin aslı farklılaşan bu bireysel farklılıklarda bize uygun olan öğrenme yapısı hangisi onu bulmaktır. Gelin, size en uygun ders programınızı beraber hazırlayalım.

  1. Program karakterinize uygun olmalı. Sosyal mecralarda oldukça fazla KPSS ders çalışma programları bulunmaktadır. Ancak bu programlar size uygun olmayabilir. Matematik temeli çok iyidir soru ağırlıklı gitmeyi tercih etmiş olabilir, konu ağırlığını Türkçeye, Tarihe vermiş olabilir. Sizin programınız, sizin öğrenme şekillerinize ve sizin düzeyinize göre olmalı. Ağırlık vereceğiniz dersi, çalışma saatlerinizi, soru sayılarınızı kendinize göre belirlemelisiniz. Zorlandığımız derslerin konu çalışmalarına ağırlık verirken, iyi olduğumuz veya bitirdiğimiz derslerin soru sayısına ve tekrarlarına ağırlık vermeliyiz.
  2. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi konu bitiminin ardından soru çözümüne yer verilmemesidir. ‘’Önce konuları bitireyim, daha sonra soru çözümüne yoğunlaşırım, konuları tamamladıktan sonra nasıl olsa soruları çözerim.’’ Diye düşünebilirsiniz. Kötü bir haberim var değerli öğretmenlerim. Hayır, çözemezsiniz! Konuyu bilmeniz, soruları çözebileceğiniz anlamına gelmez. Soru pratiği yapmanız, soruların dilini çözebilmeniz gerekir. O nedenle konu bitiminin arkasından gün içerisinde mutlaka en az 30’ar soru çözüp, kontrolünü sağlamadan günü bitirmeyin.
  3. Günde en az 2 farklı derse çalışılmalı. Günde tek bir derse çalışmak sizi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok yorabilir. Tüm gün aynı derse çalışmak bir süre sonra odağınızın dağılmasına neden olur. Bunun dışında, çalışmanız gereken diğer derslere nasıl zaman ayıracağınız aklınıza takılabilir, zihniniz bununla meşgul olacağı için verim almanız güçleşebilir.
  4. Programınız uygulanabilir ve gerçekçi olmalı. Yapılan yanlışlardan bir tanesi de programı çok üstün hazırlamamızdır. Büyük bir hevesle çalışmaya başladığımız program gün geçtikçe bizi zorlamaya ve yormaya başlar. Hazırlamış olduğunuz bu programın bir gününe, bir saatine bile uyamadığımızda, bütün hafta bozulmuş gibi hissederiz ve ister istemez motivasyonumuzun düşmesine sebep olur ya da bunun aksine çok esnek bir program sizin yol kat etmenize engel olabilir. Planlı, sakin ve süreklilik sağlayabileceğiniz bir program hazırlamalısınız.
  5. Konu Çalışmaları Mümkün Olduğunca; Kendi Cümlelerinizle Not Alarak, Tablolar Çizerek ve Sesli Anlatımlar Yaparak Tamamlanmalı. İnsan, %10 OKUDUĞUNU, %20 DUYDUĞUNU, %30 GÖRDÜĞÜNÜ, %50 HEM DUYUP HEM GÖRDÜĞÜNÜ, %70 BİRİLERİYLE TARTIŞTIKLARINI, %80(KİŞİSEL OLARAK) DENEYİMLEDİĞİNİ ve %95 İSE " BAŞKALARINA ÖĞRETTİKLERİNİ " HATIRLAR...

Öğrenmeye çalıştığınız konuyu kendi kendinize karşınızda biri varmışçasına veya bir başkasına anlatın bu esnada beyninizin başka bir şey düşünme ihtimali yoktur. Aynı şekilde bu çıkartmış olduğunuz notlarınız içinde geçerlidir. Kitaptakileri ya da hocanın söylediklerini birebir not aldığınızda beyin bunu otomatik olarak yapmaya başlar ancak siz kendi cümleleriniz ile anladığınız şekilde yazarsanız öğrenmeyi daha hızlı sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.